11.10.2012

"ŞARKIŞLA OSB KEŞFEDİLİYOR" PROJESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI  

 Şarkışla İlçesi Organize ve Sanayi Bölgesi (OSB) ve Fakültemiz tarafından "Şarkışla OSB Keşfediliyor" projesi kapsamında Şarkışla OSB'nin incelenerek gelişmesine yönelik neler yapılabileceği masaya yatırıldı. Fakültemiz Konferans Salonunda düzenlenen Şarkışla OSB Keşfediliyor projesinin değerlendirme toplantısına Şarkışla Kaymakamı Davut Gül, İİBF Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Raci Kılavuz, Şarkışla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE sorumlusu Halit Seyfullah Aydoğan çok sayıda kamu ve özel sektör temsilcisi, akademisyen ve öğrenci katıldı. Toplantıda Kaymakam Davut Gül, Şarkışla ilçesi ve OSB hakkında geniş bilgiler verdi. Proje Koordinatörü Şarkışla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE sorumlusu Halit Seyfullah Aydoğan ise toplantıdan ve yapılan analizlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  

PANEL

"ALAYDAN MEKTEBE GİRİŞİMCİLİK"

 Fakültemiz Girişimcilik ve Yönetişim Kulübü tarafından fakülte konferans salonunda “Alaydan Mektebe Girişimcilik” konulu panel düzenlendi. Panele Rektör Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meftuni Yekeler, Kalın Belediye Başkanı Halil Şener, Sivas Eğitim Derneği Başkanı Mustafa Çimen, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Uzun, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Programda konuşan Rektör Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, Üniversitemizde bilimsel ve sosyal etkinliklerin arttığını belirterek bu oluşumların öğrencileri hareketlendirdiğini söyledi.  Yöneticiliğini Sivas Radyo Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasdemir’in yaptığı panelde ilk olarak hayırsever iş adamı Kimpaş Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Abay, hayatının önemli dönüm noktalarını anlattı. İnternet Dünyasının büyük bir pazar olduğunu vurgulayan Hasdemir, öğrencilere internet üzerinden iş yapmaları gerektiğinin altını çizdi. İş adamı Okul İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Okul ise, geçmişte yaptığı işlerden bahsederek, iş kurma serüvenini anlattı. Çetin Okul, iş hayatında dostlukların önemine değinerek düzenli çalışmanın öneminden de bahsetti. Sivas Ticaret Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Kurt ise,  İnternetin günümüzde büyük bir alışveriş sektörü olduğunu dile getirdi.  Konuşmaların ardından Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Meftuni Yekeler konuşmacılara katılımlarından dolayı onurluk takdim etti.

      

SERMAYE PİYASASI KURUMU TANITIMI

Fakültemiz Maliye Bölümü Maliye Kulübü tarafından Fakültemiz Konferans Salonunda düzenlenen seminere Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet UZUN, fakülte öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Öğrencilerin sermaye piyasası ile ilgili bilgi ve farkındalığını artırmak, staj ve istihdamla ilgili imkânlar sağlamak amacıyla yapılan seminer öncesinde öğrencilerimiz, sermaye piyasaları farkındalığını ölçmek amacıyla anket doldurttular.  Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa YILDIRAN’ın konuşmasının ardından sunum yapan Sermaye Piyasası Kurumu Üyesi Engin Türkoğlu, Türkiye Sermaye Piyasası Ara Kuruluşlar Birliği Üyesi Süleyman MORBEL, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndan Tülin ERKILINÇ ve Banu POLAT öğrencileri bilgilendirdi.

  

 KONFERANS

TİCARET HAYATINDA  BAŞARININ SIRLARI

Fakültemiz Genç Akademi Kulübü tarafından ''Ticaret Hayatında Başarının Sırları'' konulu bir konferans düzenlendi. Fakültemiz Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Rektör Prof. Dr. İlyas DÖKMETAŞ, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Program, Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü öğrencileri tarafından verilen konserle başladı. Programda konuşan Rektör Prof.Dr.İlyas Dökmetaş “Başarı tek başına çözüm değil. Mutluluk olmadan, huzur olmadan, paylaşma olmadan başarı hiçbir şey. Başardıklarını ve kazandıklarını çevresiyle başarabiliyorsa veren el alan elden her zaman üstündür” dedi. Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nagehan Talat Arslan da, deneyimin önemine işaret ederek ''Dikkatli düşünün, düşündüklerinizi gözden geçirin. Bir iyi vardır, o da tecrübe. Bir de kötü vardır, o da cehalet'' dedi. Bilimin önemini vurgulayan Arslan, gerçek kurtuluşun ancak cehaletin kalkmasıyla gerçekleşeceğini belirtti. Programda konuşan İsmail Gülle, ticaret hayatında bulundukları noktaya nasıl ulaştıklarını anlattı.  İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği Başkanı (İTHİB) İsmail Gülle öğrencilere, ticaret hayatlarında başarılı olmaları için bir hedef koymalarını önerdi. Gülle, ''Herkesin bir hayali olmalı. Hayali olmayan insanın aslında hedefi de olmaz. Hedef koymak hayal etmekle, hayal de onu gerçekleştirmekle olur. Hiçbir başarı altın tepside sunulmamıştır diye konuştu.  Gülle, gençlere, dünyadaki değişimlere ve gelişmelere ayak uydurmalarını önerdi. Rektör Prof. Dr. İlyas Dökmetaş konuşmacı olarak Üniversitemize gelen Başkan İsmail Gülle’ye günün anısına onurluk takdim etti.

     

SEMPOZYUM

MALİYE POLİTİKALARININ OLUŞTURULMASINDA PARLEMENTONUN ROLÜ 

Türkiye Büyük Millet Meclisi,  Cumhuriyet  Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,  Maliye Bakanlığı,  Dünya Bankası ve Sivas Valiliğinin katkılarıyla,  Üniversitemizde   'Maliye Politikalarının Oluşturulmasında  Parlamentonun Rolü'  konulu sempozyum düzenlendi.   Kültür Merkezinde düzenlenen,  sempozyumda  konuşan,   TBMM Başkanvekili Nevzat  Pakdil,   düzenlenen sempozyumun,   Milli  Mücadele yıllarında önemli bir yere sahip olan Sivas'ta düzenlenmesinden  dolayı memnuniyeti dile getirdi.   Başkanvekili  Nevzat Pakdil, “4 Eylül 1919 tarihinde bu güzide ilimizde toplanan Sivas Kongresi,  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Samsun'dan başlattığı,  Amasya ve Erzurum'da  devam eden bağımsızlık yürüyüşünün en önemli aşamasını oluşturmuştur'  dedi.   Pakdil,  Türkiye’nin istikrarlı bir hükümet yapısı içerisinde,   maliye politikalarını en iyi şekilde değerlendiren ve dünyada övgü almış bir ülke olduğunu  vurguladı.           
Vali  Ali  Kolat ise,  Sempozyuma ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.   Kolat,  Sivas'ın, çok eski tarihlere kadar giden önemli bir şehir olduğunu ifade etti. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili Mustafa Açıkalın,   TBMM ve Plan ve Bütçe Komisyonu'nun  Mali  Reformlar konusunda,  üzerine düşen rol ve mali rakamların başarısının,   parlamentonun sahiplenmesine bağlı olduğunu ifade etti.    Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich ZACHAU ise şu anda maliye politikalarının belirlenmesinde gittikçe artan sayıda ülkede parlamentolara daha aktif görevler verildiğini söyledi.Rektör  Prof. Dr. İlyas Dökmetaş,  Sivas ve üniversitemiz  hakkında  geniş  bilgiler  vererek,  21. yüzyılda maliye politikalarının oluşturulmasında,  geniş  kapsamlı  toplantıların  önemli olacağının altını  çizdi.    Açılış konuşmalarının ardından,  İstanbul Milletvekili,  eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Nazım Ekren, ana sunuş konuşmasını gerçekleştirdi.

  

KONFERANS

"Türkiye'de Savunma Sanayinin Gelişimi"

Fakültemiz tarafından 15.11.2011 tarihinde Üniversitemiz Kültür Merkezinde “Türkiye’de Savunma Sanayinin Gelişimi” adlı konferans düzenlendi. Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar tarafından verilen konferansa Rektör Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Cevit, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, TSO Meclis Başkanı Mustafa Sarılar, öğretim üyeleri, iş adamları ve öğrenciler katıldı. Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dökmetaş, Merhum Nuri Demirağ’ın ülkeye katkılarından söz ederek, Divriği’de gök okulunu açma sevdasıyla bu yola çıktığını ifade etti. Müsteşar Bayar yaptığı sunumda, ülkede savunma sanayisinde yaşanan gelişmeler hakkında bilgi vererek ''Geçtiğimiz dönemde çok fazla hedef alanımızda görmediğimiz bir muharip uçağı önümüzdeki 20 yıllık dönemde artık hedeflerimiz arasına aldık'' dedi. Savunma sanayisinin aslında ülkedeki bütün sanayi kollarının savunma alanındaki uygulamasından oluştuğunu ifade eden Bayar, “Otomotiv sanayiniz varsa ve güçlüyse siz buradan askeri araçlar, zırhlı araçlar da yapabilirsiniz. Gemi inşa sanayiniz belli bir seviyedeyse savaş gemileri de yapabilirsiniz” dedi. Savunma sanayisinin çalışma alanlarından bahseden Bayar “'Yürütmekte olduğumuz proje sayısı bugün 260 civarında. Bu da yıllar içinde bir artış gösterdi.” dedi. Türkiye'de en fazla Ar-Ge harcaması yapan sektörün de savunma sanayi sektörü olduğunu vurgulayan Bayar, ''Türkiye'nin büyük imalat sektörlerinin hepsinden daha fazla savunma sanayisi Türkiye’de Ar-Ge harcaması yapıyor ama Ar-Ge harcaması yapmadan da bir teknoloji ve ürün geliştirmek zaten mümkün değil'' dedi. Program Rektör Dökmetaş’ın, Müsteşar Bayar’a onurluk takdimi ile sona erdi.

 

İİBF Öğretim Görevlisi Dr. Selahattin Koç, Sivas, Kayseri ve Şarkışla ilçelerinde yapılan anket çalışmaları ile Şarkışla İlçesinde yapılan swot analizini değerlendirdi. Koç, ilçenin ulaşım, sosyal, eğitim, kültürel, nüfus gibi değerlerini de geniş kapsamlı olarak tespitlerinde ele aldı.Araştırma Görevlisi Cihan Bulmuş’ta ilçenin ve OSB’nin kalkınması ile ilgili önerilerinin ardından toplantı sona erdi.